Minden, amit a felvételiről tudni kell!
Minden, amit a felvételiről tudni kell!
Kedves Szülők! Kedves Tanulók!
Az alábbiakban összeszedtük a felvételivel kapcsolatos tudnivalókat, a legfontosabb időpontokat, információkat. Amennyiben nem találnak választ valamely felmerülő kérdésükre, forduljanak hozzánk bizalommal elérhetőségeinken!
Fontos dátumok a 2025-ös felvételi időszakban |
|
2024. december 2. |
Központi írásbeli vizsgára való jelentkezés határideje abban a vizsgát szervező intézményben, ahol szeretnétek azt megírni. Fontos, hogy a központi írásbeli vizsgára jelentkezés nem váltja ki középfokú iskolákba történő jelentkezést. Külön kell leadni a jelentkezést 2025. február 20-ig. |
2025. január 18. 10:00 |
Központi írásbeli vizsga. |
2025. január 28. 14:00 |
Pótló központi írásbeli vizsga, ha valamilyen alapos indok miatt lemaradtok a központi felvételi vizsga időpontjáról, ezen a napon tudjátok pótolni. |
2025. február 7. |
Értesítés a központi írásbeli vizsga eredményéről. |
2025. február 20. |
Eddig az időpontig továbbítják az általános iskolák a diákok tanulói és jelentkezési lapjait. Ekkor történik meg a hivatalos jelentkezés a kiválasztott középfokú iskolákba. |
2025. március 3-20. |
Szóbeli felvételi vizsgák időszaka. |
2025. március 25-27. |
Ebben az időtartamban módosíthatjátok a tanulói adatlapjaitokat az általános iskolákban. |
2025. május 5. |
Ekkor kapjátok meg a felvételi eredményéről szóló határozatot. |
2025. május 12. - augusztus 31.
|
Rendkívüli felvételi időszaka, ekkor a jelentkezést már egyénileg kell intézni. |
2025. június 26-27. |
Beiratkozás. |
OM azonosító: 203031 (technikai azonosító: 520191 )
Feladat-ellátási hely kódja: 003
I. Képzéseink
Technikumi képzéseink
Specializált gép- és járműgyártás ágazatban 5 éves nappali technikumi képzés
1. Gépjármű-mechatronikai technikus (5 0716 19 04) tagozati kód: 0021
Specializált gép- és járműgyártás ágazat 5 éves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairány: szerviz szakmairány .
A Gépjármű-mechatronikai technikus munkája során a közúti járművek szervizelésének, illetve karbantartásának műszaki feltételeit biztosító tevékenységeket lát el. Ez magában foglalja a gépjárművek összes gépészeti, villamos és elektronikus egységeire vonatkozó karbantartási, műszaki állapotvizsgálati, hibafeltárási, hibaelhárítási, beállítási és fenntartási műveleteit.
Munkája során a minőségi műszeres vizsgálatokkal ellenőrzi, kiszűri és megjavítja az előforduló hibákat. A megfelelő dokumentáció, utasítások alapján rendszeres karbantartást végez. Üzemzavar esetén a rendelkezésre álló műszaki leírások alapján, műszeres vizsgálatok segítségével hibabehatárolást végez. A szükséges alkatrészek, alkatrészcsoportok, javításával, cseréjével, beállításával elhárítja az üzemzavarokat.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a gépjárművek javítását, karbantartását, új gépjárművek előállítását, és érdeklődik az alternatív hajtású járművek iránt.
Közlekedés és szállítmányozás ágazatban 5 éves nappali technikumi képzés
2. Vasútforgalmi szolgálattevő technikus (5 1041 15 08) tagozati kód: 0022
Közlekedés és szállítmányozás ágazat 5 éves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Feladata a szakmai utasítások szerint hatáskörébe tartozó állomásokon és azok szolgálati helyein a menetrendszerű vonatközlekedés és a tolatás biztonságos és hatékony megszervezése rendes üzemi körülmények között, és rendkívüli helyzetekben egyaránt. Rendelkezéseit az állomáson és a nyílt vonalon valamennyi forgalmi tevékenységet ellátó dolgozó köteles tudomásul venni és végrehajtani.
Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a vasúti forgalom, a vasúti közlekedés biztonságos megszervezésével és lebonyolításával kapcsolatos összetett munkakör.
Szakképző iskolai képzéseink
Specializált gép- és járműgyártás ágazatban, szakképző iskolai 3 éves nappali képzések
1. Járműfényező (4 0716 19 08) tagozati kód: 0031
A specializált gép- és járműgyártás ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A járműfényező feladata gépjárművek karosszériáinak felületelőkészítése, felületkezelése, javító, vagy ipari fényezése.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a gépjárművek forma- és színvilágát, szereti a látványos eredményeket, és szívesen részt vesz a végső felület kialakításának folyamatában.
2. Karosszérialakatos (4 0716 19 11) tagozati kód: 0032
Specializált gép- és járműgyártás ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul.
A karosszérialakatos gépjármű felépítmények javítását, részegységek összeépítését, gépjárművek külső szereléseit végzi. Karosszéria alvázak, önhordó karosszériák húzatópadon történő javítása is az ő feladata.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a gépjárműveket, a gépjárművek javítását, szereti a látványos eredményeket, és szívesen részt vesz a végső formák kialakításának folyamatában.
3. Gépjármű mechatronikus (4 0716 19 05) tagozati kód: 0033
Specializált gép- és járműgyártás ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: szerviz szakmairány.
Szerviz szakmairányban a közúti jármű (személygépkocsi, tehergépkocsi, autóbusz) javító és karbantartó szervizekben dolgozik. Szakszerűen és a legújabb járműtechnikai kompetenciák birtokában, karbantartási és javítási műveleteket végez, illetve irányít a járműveken. Kezeli a járműben található kódolt egységeket, a jármű üzembe helyezésekor, illetve javítását követően azok élesztéséről gondoskodik. A folyamatok közben járműdiagnosztikát végez, naprakészen ismerve diagnosztikai műszereket és méréstechnikákat, valamint annak kiértékelési eljárásait, módszereit. A járműdiagnosztikát használva, járműveket készít fel, illetve a felkészítést irányítja hatósági műszaki vizsgára.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a gépjárműveket, azok előállítását, érdeklődik az alternatív hajtási rendszerek iránt.
Gépészeti ágazatban szakképző iskolai 3 éves nappali képzés
1. Hegesztő (4 0715 10 08) tagozati kód: 0034
Gépészeti ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A hegesztő különálló szerkezeti elemként készült gépalkatrészeket, szerkezeti elemeket egymáshoz rögzít, különféle hegesztési technikák, eljárások alkalmazásával. A hegesztés során a munkadarabokat hővel, nyomással, vagy mindkettővel egyesíti oly módon, hogy a munkadarabok között nem oldható fémes, vagy nem fémes kapcsolat jön létre. Pontos, önálló szabálykövető magatartással tanulmányozza és értelmezi a munka tárgyára, céljára és a technológiára vonatkozó dokumentumokat. Ismeri és biztonsággal használja a kézi és kisgépes fémalakító műveletekhez használatos gépeket, szerszámokat, mérőeszközöket, védőfelszereléseket.
Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a kisebb-nagyobb acélszerkezetek, csőhálózatok, tartályok hegesztése, aki szeret alkotni.
II. Középfokú iskolai felvételi eljárás rendje
A felvétel technikumi képzéseknél a tanulmányi eredmények, a magyar nyelvi és matematika központi írásbeli vizsga, valamint szóbeli vizsga eredménye alapján történik.
A felvétel a szakképző iskolai képzéseknél tanulmányi eredmények alapján történik, ami kiegészül egy pályaalkalmassági beszélgetéssel.
A felvételi kérelmek elbírálásának, rangsorolásának módja, szabályai:
A jelentkezés rendjét és a felvételi eljárást a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI-rendelet szabályozza.
A szakképzésre jelentkezők esetében írásbeli felvételi vizsga nincs. A felvételi eljárás során a jelentkezők általános iskolából hozott felvételi pontszáma (hozott pontszám), valamint a pályaalkalmassági beszélgetés eredménye alapján az iskola vezetése ideiglenes felvételi jegyzéket készít, amit a jogszabályokban előírt módon, a honlapon és hirdetőtáblán hozunk nyilvánosságra.
A hozott értékelés a 7. osztály év végi, és a 8. osztály félévi tantárgyi osztályzatainak összege az alábbi tantárgyakból: magyar nyelv, irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv (angol vagy német), fizika, kémia, biológia, földrajz, számítástechnika/ informatika (maximum 100 pont).
A szakképzésre való beiskolázás követelménye az egészségügyi alkalmasság, mely vizsgálatot erre szakosított orvos végezhet. A vizsgálat helyéről és időpontjáról a végleges felvételi jegyzék nyilvánosságra hozása után, írásban értesítjük a felvételt nyert diákokat.
A technikumba jelentkezők számára kötelező a központi írásbeli vizsgán való részvétel matematika, illetve magyar nyelv és irodalom tantárgyakból.
A felvételi értékelése a hozott pontok, az írásbeli és a szóbeli vizsgán szerzett pontok azonos százalékban számítanak. Maximálisan összesen 300 pont szerezhető.
A hozott tényleges ebben az esetben is a 7. osztály év végi, és a 8. osztály félévi tantárgyi osztályzatainak összege az alábbi tantárgyakból: magyar nyelv, irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv (angol vagy német), fizika, kémia, biológia, földrajz, számítástechnika/informatika (maximum 100 pont).
Az írásbeli vizsgán matematikából ötven, illetve magyar nyelv és irodalomból ötven, maximum 100 pont érhető el. A szóbeli vizsgán 100 pont szerezhető.
A felvételi értékelések alapján készül az ideiglenes felvételi jegyzék, amit a jogszabályokban előírt módon, a honlapon és hirdetőtáblán hozunk nyilvánosságra.
A felvételi rangsorban pontegyezőség esetén a matematika és fizika tantárgyakból jobb eredményt ér el a diákokat részesítjük előnyben.
Ha egy diák bármely tantárgyból nem rendelkezik osztályzattal (szakértői vélemény alapján mentesül az értékelés és minősítés alól), akkor arra a tantárgyra az összes osztályzatának átlagát (a matematika szabályai alapján egészre kerekítve) számoljuk.
Egészségügyi alkalmassági követelmény
minden szakmához szükséges.
Pályaalkalmassági vizsgálat
Vasútforgalmi szolgálattevő technikus, képzés esetében, az ágazati alapvizsgát követően, a 11. évfolyamtól szükséges.